Čo sa v tomto článku dozviete?
Ako si vybrať správne letné pneumatiky
Výrobcov pneumatík je veľa, rôznych typov dezénu ešte viac a vy sami neviete aká letná pneumatika je vhodná zrovna pre váš štýl jazdy? Spísali sme podrobného sprievodcu výberom letných pneumatík. V tomto článku si rozoberieme rozdiel medzi prémiovou, strednou a ekonomickou triedou pneumatík, popíšeme si aké typy dezénu sú momentálne populárne a rozoberieme si akú pneumatiku by ste si mali vybrať pokiaľ jazdíte krátke trasy, akú keď jazdíte prevažne po diaľnici a akú keď jazdíte kombinovane na diaľnici a v meste.
Tri základné delenia výrobcov pneumatík
Z pravidla poznáme tri rôzne kategórie výrobcov pneumatík. Jedná sa o prémiový segment, segment strednej triedy a ekonomickú triedu výrobcov. Každá z týchto tried má svoje plusy a mínusy, ktoré by ste mali pred kúpou pneumatík vedieť. Poďme si ich teda postupne rozobrať.
Prémiová trieda (Michelin, Bridgestone, Pirelli, Continental)
Prémiové pneumatiky boli navrhnuté pre najnáročnejších vodičov, ktorý očakávajú dokonalosť od svojej pneumatiky. letné pneumatiky prémiovej triedy dokonale zvládajú jazdu na všetkých povrchoch, sú však aj veľmi spoľahlivé v drsných poveternostných podmienkach. Výrobcovia prémiových pneumatík dbajú na komfort posádky vozidla a preto investujú nemalé peniaze do výskumu a inovácii, ktorých účelom je nie len poskytnúť vodičovi maximálnu kontrolu nad vozidlom za každých podmienok, ale taktiež dopriať hladkú a tichú jazdu. V 99% prípadoch sú pneumatiky prémiovej kategórie tichšie ako tie od výrobcov orientujúcich sa na strednú a ekonomickú triedu.
S prémiovým segmentom sa však taktiež spája aj vyššia cena, ktorá môže byť častokrát až dvojnásobne vyššia ako tá u výrobcov strednej a nižšej triedy. V tomto segmente platí zákazník nielen za správanie pneumatiky či jej komfort, ale taktiež za prestíž a meno značky. Problémom prémiovej triedy výrobcov letných pneumatík je taktiež aj zmes gumy. Výrobcovia sa snažia použiť najmodernejšie zmesi gumy, aby zabezpečili vysoký pôžitok z jazdy. problém však nastáva pri porovnaní životnosti pneumatík. Nedávne výskumy ukázali, že pneumatik z prémiového segmentu od výrobcov Michelin a Dunlop sa opotrebujú v priemere o 20% rýchlejšie ako tie od výrobcov strednej a nižšej triedy. Je preto na zvážení každého zákazníka, čo je pre neho viac dôležité? Zaujíma ho životnosť pneumatiky v pomere k cene alebo mu je jedno koľko za pneumatiku zaplatí a ako dlho mu vydrží a jediné na čo sa pozerá je správanie pneumatiky a komfort vodiča počas jazdy?
Pneumatiky tejto triedy sú určené pre automobily strednej a vyššej triedy, do limuzín, športových vozidiel a do vozidiel s veľkým výkonom motora. Ak jazdíte veľa, autám sa rozumiete, máte radi agresívnu športovú jazdu a od pneumatík očakávate bezpečnú jazdu za každých podmienok, letné pneumatiky od prémiových výrobcov sú pre vás to pravé.
Stredná trieda (Hankook, Nokian, Nexen, Kleber, Fulda)
Letné pneumatiky strednej triedy sú pneumatiky, ktoré sú najlepším kompromisom medzi vysokou kvalitou, cenou a komfortom vodiča. Výrobcovia pneumatík v tomto segmente stavili na zlatú strednú cestu a svojim zákazníkom poskytujú relatívne vysokú kvalitu za prijateľné sumy.
Najslávnejšie značky pneumatík strednej triedy sú Hankook. Nokian, Fulda, Nexen či Kleber. Pneumatiky od týchto výrobcov sa väčšinou používajú na vozidlách strednej triedy alebo malých SUV. Sú vhodné ako pre jazdu po meste, tak aj na cestách. Ich vlastnosti spĺňajú požiadavky vodičov, ktorí majú pokojný, nenáročný štýl jazdy.
Ekonomická trieda (Matador, Barum, Sebring, Comforser)
Výrobcovia v ekonomickej triede, častokrát spadajú pod niektorého z prémiových výrobcov, ktorý sa iba snaží upevniť si svoj podiel na pneumatikovom trhu. Tento fakt platí napríklad pre výrobcov Matador, ktorý patrí pod spoločnosť Continental alebo pre výrobcu lacných pneumatík Sebring, ktorý zasa spadá pod koncern Michelinu. Výhodou ekonomickej triedy výrobcov je jednoznačne cena, nakoľko cena za kus je častokrát aj o 200% nižšia ako pri letných pneumatikách prémiovej triedy. Výrobcovia budgetových pneumatík sa spoliehajú na staré overené procesy a typy dezénu, neinovujú a neutrácajú obrovské množstvo peňazí na výskum či marketing nových produktov. Držia sa zaužívaných procesov a predávajú osvedčené pneumatiky s dezénom, ktorý bol moderný niekoľko rokov dozadu.
Mnoho ľudí pozerá na budget pneumatiky cez prsty a vyhýba sa im veľkým oblúkom. My však zastávame názor, že nie všetko nové a moderné znamená, že je to hneď najlepšie. Mamé veľké množstvo zákazníkov ktoré svoje Barumky či Matadorky, nevymenia ani za tú najnovšiu pneumatiku od popredných výrobcov. Je pravda, že vo všeobecnosti, pneumatiky z ekonomickej triedy majú väčšinou horšiu spotrebu a vyššiu hlučnosť, no čo sa týka jazdných vlastností, bez problémov dokážu konkurovať aj špičke na trhu.
Čo sa týka často debatovanej témy „lacné letné pneumatiky“, tak my ich odporúčame vodičom ktorí majú pokojnú, neadrenalínovú jazdu, za rok nenajazdia veľa a zaujíma viac cena pneumatiky.
Prečo by sa mali rešpektovať veľkosť a index určený výrobcom vášho automobilu?
Výrobca vášho automobilu predpokladal niekoľko voliteľných rozmerov pneumatík, ktoré môžu byť použité na Vašom vozidle. Spolu s veľkosťou výrobca udáva index rýchlosti a index zaťaženia pre pneumatiky. Tieto rozmery a indexy sa všeobecne nazývajú homologizované indexy. Použitie schválených rozmerov pneumatík, spolu s predpísanými indexmi je veľmi dôležité, pretože to zabezpečuje plný rozsah využitia výkonu vozidla. V prípade, že použijete iné rozmery riskujete, že vaše bezpečnostné systémy ABS, ASR či ESP nebudú fungovať správne. Preto našim zákazníkom neodporúčame pohrávať sa s veľkosťami pneumatík či predpísanými nosnými a rýchlostnými indexmi.
Aký typ dezénu je ideálny pre váš štýl jazdy?
Dobre. Zistili ste si aký rozmer pneumatiky potrebujete, zhodnotili ste si čo je pre vás pri jazde dôležité, koľko ste ochotní do pneumatiky investovať a vybrali ste si výrobcu, ktorý spĺňa vaše kritéria. Čo ďalej? Ďalšiu otázku, ktorú si musíte pred kúpou letnej pneumatiky zodpovedať je o aký typ dezénu máte záujem a ktorý sa hodí vášmu štýlu jazdy a premávke v ktorej najčastejšie šoférujete. Na pneumatikovom trhu nájdete viac ako 500 typov dezénu letných pneumatík a preto to môže byť dosť mätúce. Dobrou správou však je, že všetky vychádzajú v podstate z troch rozdielnych typov dezénu. Poznáme symetrický typ dezénu, asymetrický typ dezénu a smerový typ dezénu. Poďme si ich spolu teraz rozobrať.
Symetrický typ dezénu
Symetrické letné pneumatiky sa nachádzajú v ponukách výrobcov oveľa častejšie, ako tomu je v prípade zimných pneumatík. Je to spôsobené tým, že symetrický dezén nepracuje správne v zimných podmienkach.
Symetrický dezén je ten, v ktorom sú obe polovice behúňa rovnaké, takže ich mechanik vo vašom pneuservise môže nainštalovať ľubovoľným smerom. Hlavná výhoda pneumatiky so symetrickým dezénom je jej vysoký akustický komfort – laicky povedané, nízka hlučnosť. Symetrický dezén v kombinácii so správnou zmesou pneumatík prispievajú k zníženiu valivého odporu, teda znižuje spaľovanie a pozitívne vplýva aj na životnosť pneumatiky. Symetrické typy dezénu sa najčastejšie vyskytujú na pneumatikách o rozmere 13-16 palcov.
Symetrický dezén pneumatiky v ekonomickej a strednej triede – je odporúčaný pre vozidlá s malou litrážou alebo so strednou litrážou a auta s relatívne nízkym výkonom. Neuspokojí majiteľov áut s veľkým krútiacim momentom a silou..
Ak hľadáte pneumatiky pre pokojnú a bezpečnú jazdu za všetkých podmienok a máte malé až stredne malé auto, letné pneumatiky so symetrickým dezénom sú pre Vás to pravé.
Asymetrický typ dezénu
Asymetrické letné pneumatiky sa najbežnejšie vyskytujú v ponukách výrobcoch pneumatík. Prvý krát sa asymetrický dezén objavil na našom trhu asi pred 15 rokmi a na populárnosti získal 10 dozadu. Asymetrické pneumatiky sú teraz najrozvinutejším segmentom na trhu s pneumatikami. Sú najčastejším prvotným vybavením pre väčšinu automobilov strednej a vyššej triedy.
Vzor asymetrických pneumatík sa líši na oboch stranách behúňa. Vnútorná časť behúňa je zodpovedná za spoľahlivý odvod vody a za dobré správanie na rovnej ceste a v zákrutách. Takéto riešenie prispieva k väčšej stabilite vozidla v zákrutách (narozdiel od iných typov dezénu)u hmoty). Asymetrický typ dezénu pneumatík taktiež poskytuje posádke vozidla komfort v podobe tichosti a hladkosti.
V prípade asymetrických pneumatík treba navštíviť overený pneuservis, kde vám namontujú pneumatiku tak, ako je určené. (označenie inside – pneumatiku namontovať v smere jazdy, outside- na vonkajšiu stranu vozidla). Asymetrické dezény sa najčastejšie objavujú v strednej a vyššej triede vozidiel- odporúčajú sa do kompaktných vozidiel, mestských vozidiel, rovnako ako aj pre športové autá, limuzíny s vysokovýkonným motorom.
Ak hľadáte tiché a pohodlné pneumatiky, ktoré zároveň poskytujú vysokú priľnavosť v zákrutách aj priamom smere, asymetrické pneumatiky sú pre Vás to pravé. Pripravte sa však na to, že si za pneumatiku s asymetrickým dezénom priplatíte.
Smerový typ dezénu
Smerové letné pneumatiky sú bežné v ponukách výrobcov pre všetky ročné obdobia. Je to veľmi populárny typ dezénu, ktorého charakteristickou vlastnosťou je určený smer točenia pneumatiky.
Smerové pneumatiky majú vzor dezénu v tvare písmena „V“. Najväčšou výhodou smerových pneumatík je dobré odvádzanie vody, dobrá reakcia na zrýchľovanie a brzdenie vozidla. Skvelý výkon pneumatík so smerovým typom dezénu je dôvodom, prečo majitelia športových automobilov ich radi inštalujú na svoje autá.
Smerové dezény sa vyskytujú vo všetkých triedach pneumatík: ekonomická, stredná a prémium. Sú vhodné pre automobily a strednej a vyššej triedy, ako aj pre tie športové.
Ak hľadáte pneumatiky, ktoré dobre odvádzajú vodu spod kolies, máte výkonný automobil a hľadáte záruku dobrej priľnavosť pri zrýchľovaní a brzdení, smerové pneumatiky sú pre Vás tým správnym výberom.
S výberom tých správnych letných pneumatík vám pomôžeme aj my, v našom modernom servise v Stupave. Stačí sa objednať online!