Čo sa v tomto článku dozviete?
Prezutie pneumatík alebo výmena pneumatík patrí medzi bežné údržbové činnosti vlastníkov automobilov. Pneumatiky sa časom opotrebúvajú a ich pravidelná výmena pomáha udržiavať vaše vozidlo v špičkovej kondícii. Najlepším spôsobom, ako zabezpečiť, aby vaše pneumatiky zostali v dobrom stave, je naplánovať si pravidelné kontroly a v prípade potreby ich vymeniť.
Naučte sa ako správne nahustiť pneumatiky
Správne nahustenie pneumatík je nevyhnutné na udržanie správneho tlaku v pneumatikách. Ak neviete, ako správne nahustiť pneumatiky, môžete ich poškodiť a spôsobiť ďalšie problémy s vaším vozidlom. Ak sa chcete vaše pneumatiky prezuť bezpečne, bezstarostne a rýchlo, tak odporúčame využiť služby pneuservisu. Ich školení mechanici vám pneumatiky prezujú, vyvážia, prípadne vás varujú ak by bol dezén príliš zjazdený a teda pre jazdu nebezpečný. Bežná cena prezutia pneumatík nie je vôbec astronomická. Napríklad v pneuservise Rapid v Stupave viete vaše pneumatiky prezuť už za 29€.
Tlak v pneumatikách je dôležitý
Správne nahustenie pneumatík je dôležitou súčasťou údržby auta. Nikdy by ste nemali používať nižší tlak vzduchu, ako je predpísané od výrobcu automobilu. Štítky ohľadom správne tlaku v pneumatíkách nájdete buď na leme šoférových dverí alebo na nádrži na tankovanie. Okrem toho by ste pri hustení pneumatík nemali používať príliš veľa vzduchu. To by mohlo spôsobiť nerovnomerné opotrebovanie pneumatík, čo môže viesť k predčasnému zlyhaniu pneumatík a teda zaťaží to nie len pneumatiky, ale aj vašu peňaženku.
Naučte sa ako prezuť pneumatiky
Profesionáli v pneuservisoch vedia, ako správne hustiť a vypúšťať pneumatiky. Vedia tiež odstrániť a vymeniť kolesá a ráfiky. Školení mechanici v pneuservisoch vedia ako správne manipulovať s ťažkými zariadeniami a bremenami, vedia kedy je pneumatika poškodená a kedy treba riešiť už kúpu novej sady pneumatík. Mnoho ľudí sa snaží šetriť pri kúpe novej sady, čo nie je vždy úplne rozumný prístup. Každý vodič by mal poznať kedy je dezén na pneumatiky zjazdený a kedy sa stáva pneumatika nebezpečnou pre vodiča auta a pre ostatných účastníkov cestnej premávky.
Pozor na zodratý dezén
Pneumatiky sú vyrobené z gumy a ocele. Guma je prírodným produktom zo stromov. Proces výroby pneumatík zahŕňa rúbanie stromov, extrakciu latexu z miazgy a následné spracovanie latexu na použiteľné produkty. Guma je mäkká a pružná, zatiaľ čo oceľ je tvrdá a pevná. Vďaka tejto kombinácii sú pneumatiky veľmi odolné. Keď sa však pneumatika opotrebuje, stáva sa tenšou a menej odolnou. Nakoniec sa dezén stane tak tenkým, že pneumatika začne praskať a neskôr sa rozpadne. Preto je dôležité opotrebované pneumatiky čo najskôr vymeniť. zoznam najväčších hráčov na trhu na výrobu pneumatík nájdete na tomto odkaze.
Poznajte čísla na pneumatikách
Pri kúpe nových pneumtík nie je nikdy na škodu vyznať sa do základov a rozumieť sa tomu, čo znamenajú čísla na pneumatikách. Poďme si rozobrať označenie pneumatiky ktoré je: 205/55/R16 94V . Prvé číslo, teda 205 značí šírku danej pneumatiky v milimetroch. Druhé číslo, v našom prípade 55 je percentuálne vyjadrenie výšky bočnice pneumatiky k danej šírke a teda v prepočet pri tejto pneumatiky by bol 205 * 0,55= 112,75 z čoho vieme, že bočnica tejto pneu bude 112,75mm. Označenie R16 znamená, že pneumatika je radiálna a šírka ráfika je 16 palcov (pričom jeden palec ma 2,5cm. Priemer disku alebo teda priemer vnútra pneumatiky je 16 * 25mm= 400mm. Posledné označenie 94V je označenie nosnostného a rýchlostného indexu pneumatiky. Číslo 94 značí, že táto guma bude bezpečná do zaťaženia 670kg na pneu alebo ak beriem do úvahy cele vozidlo tak váha vozidla aj s posádkou a nákladom by nemala presiahnuť váhu 2680kg. Písmeno V je rýchlostný index, ktorý vraví, že pneumatika je bezpečná do maximálnej rýchlosti 240 km/h. Viac na tému čísla na pneumatíkách sme písali tu.