Čo sa v tomto článku dozviete?
Blíži sa čas výmeny motorového oleja na vašom aute a hľadáte spôsoby, ako čo najviac ušetriť? Lacný motorový olej spojený s výmenou u vášho kamaráta na dedine vám umožní usporiť nejedno euro! Nehovoriac o ďalších ekonomických tipoch, ktoré vám umožnia znížiť náklady na prevádzku vášho štvorkolesového miláčika na minimum. Čítajte ďalej a dozviete sa o nich viac…
Ale takto výmena motorového oleja nefunguje!
Ak sme vás navnadili a očakávate od nás tipy, ako ušetriť pri výmene oleja, sklameme vás. Totižto, motorový olej je jedna z vecí, na ktorej by ste šetriť nikdy nemali. Na internete nájdete množstvo „odborníkov“, ktorí vám nasľubujú, že výmena motorového oleja môže byť skutočne lacná. Čo vám už ale neozrejmia, to je skutočný vplyv šetrenia na vaše auto. Každý chce ušetriť dnes, no nevidí to, čo bude zajtra. Krátkodobo sa síce budete cítiť ako odborník na výhodné investície, no časom vám vaše auto takéto správanie veľmi rýchlo zráta.
Buďme však konkrétni. Rozhodli sme sa, že vám predsa len prezradíme 5 tipov, ako ušetriť pri výmena motorového oleja. Zároveň vám však ukážeme aj druhú stranu mince, čo sa stane, keď tieto tipy reálne pretavíte do praxe…
1. Kupujte lacný motorový olej
Syntetický motorový olej je zbytočne predražený a reálne nemá žiaden benefit. Ach, kto by si ho len dal dobrovoľne do auta? Najlepší je predsa starý dobrý minerálny olej. Predajne autodielov majú motorový olej extrémne predražený, a to len kvôli tomu, aby čo najviac zarobili. Najvýhodnejšie je kupovať lacný motorový olej v supermarkete. Ten má predsa úplne rovnako kvalitné zloženie ako mazivo od nejakého známeho výrobcu, akurát pri ňom neplatíte zbytočne za značku. Takto sa šetrí efektívne!
Prečo to nerobiť? Rozdiely medzi kvalitnými syntetickými a tradičnými lacnými minerálnymi olejmi nie sú len marketingový trik. Kým minerálne oleje sú vyrábané z ropných produktov, syntetické vznikajú úplne odlišnými procesmi z vysokokvalitných vstupných surovín. Majú tak oveľa lepšie vlastnosti za každých podmienok – pri studených štartoch, ale aj pri vysokej záťaži motora. Na rozdiel od minerálnych olejov neobsahujú nečistoty sírového a fosforového charakteru, takže nehrozí pri nich tvorba usadenín. Pomalšie degradujú a lepšie vedú teplo. Z dlhodobého hľadiska tak dokážu zásadným spôsobom prispieť k lepšej životnosti komponentov a k perfektnému stavu motora.
2. Výmena oleja lacno
Dať vymeniť olej do kvalitného servisu? Načo, aby vás zase ošklbali o vaše peniaze úplne zbytočne? Veď Jožo z druhej dediny má ten podomácky vyrobený zdvihák, rýchlo vypustí starý olej a napustí nový. No čo je hlavné, spraví to za jedno malé pivo. Výmena oleja lacno je jeden z najlepších spôsobov, ako ušetriť.
Prečo to nerobiť? Nekvalifikovaní mechanici neraz spôsobia viac škody ako úžitku. Napríklad, neodbornou manipuláciou môžu pri zdvíhaní poškodiť prahy auta. Pri rýchlom vypúšťaní sa často stane, že nejaká časť oleja s nečistotami zostane v olejovej vani. Starý olej tak v motore naďalej cirkuluje spolu s novým a zvyšuje riziko nadmerného opotrebenia komponentov. Nehovoriac o tom, že pri neodbornej výmene oleja môže dôjsť k strhnutiu skrutky na olejovej vani. Prípadne, mechanik zabudne vymeniť olejový filter. Na servise sa šetriť nevypláca a profesionálna výmena oleja je zárukou, že vaše auto bude naďalej spoľahlivo fungovať.
3. Predlžujte výmenný interval
Kým to funguje, netreba sa v tom hrabať. Interval výmeny oleja 15 000 kilometrov je spôsob, ako ošklbať bežného človeka o peniaze. Veď ten minerálny olej zo supermarketu musí vydržať aspoň 25 000 kilometrov. Kým to auto ide, netreba meniť nič.
Prečo to nerobiť? Starý olej obsahuje množstvo nečistôt, ktoré pri cirkulácii motorom obrusujú jednotlivé komponenty, čím ich poškodzujú. Ak interval výmeny predlžujete, motor je vystavený väčšiemu opotrebeniu. Dôjsť môže až k vážnym poruchám, napríklad ku zadretiu niektorého z dôležitých ložísk. Trpí aj turbodúchadlo a keďže olej už nemá svoje pôvodné vlastnosti, nedokáže tak dobre odvádzať teplo. Dochádza k vzniku tepelných uzlov a prehrievaniu komponentov, čo má za následok taktiež nadmerné opotrebenie.
4. Kupujte lacný motorový olej online
Toto je ešte lepšie ako kúpa oleja v supermarkete! Na niektorých stránkach sa dá zohnať prvotriedny Shell olej za nižšiu cenu ako neznačkový olej v supermarkete. No nekúp to! Áno, je to síce nejaký rumunský e-shop, no to nevadí. Ako sa hovorí, risk je zisk!
Prečo to nerobiť? Na internete sa pohybuje množstvo podvodníkov, ktorí predávajú falošné značkové oleje. Jednoducho, vyrobia si obal, ktorý sa nápadne podobá na obal od známeho výrobcu, no nalejú do neho to najlacnejšie mazivo, aké v tom čase majú poruke. Vy máte pocit, že svojmu autu dávate kvalitu, no opak je pravdou. Olej vždy kupujte od overeného predajcu.
5. Stačí výmena motorového oleja, netreba ho dolievať
Výrobca predpísal, že olej treba meniť každých 15 000 kilometrov. Určite ho teda netreba dolievať medzi jednotlivými výmenami. To predsa musí byť navrhnuté tak, aby to tých 15 000 kilometrov vydržalo bez akejkoľvek starostlivosti!
Prečo to nerobiť? V prípade starších áut dochádza k prirodzenému zväčšovaniu vôle medzi jednotlivými komponentami. Dôsledkom tohto javu je to, že motor „žerie olej“. Mazivo sa dostáva do spaľovacieho priestoru, malá časť tak zhorí a takýmto spôsobom postupne ubúda. Neraz sa tak stane, že hladina oleja v motore klesne pod najnižšiu dovolenú úroveň ešte pred tým, ako je naplánovaná jeho výmena. Vy tak musíte potrebné množstvo oleja doliať. Ak tak nespravíte, riskujete nadmerné opotrebenie komponentov v dôsledku nedostatočného mazania.
Tak vidíte, riešenia, ako ušetriť pri výmena motorového oleja, vás v skutočnosti môžu stáť niekoľko stoviek až tisícok eur na opravách. A to zrejme nechcete… Naopak, za malú investíciu do kvalitného oleja a jeho odbornej výmeny sa vám auto odvďačí dlhou životnosťou a dobrou spoľahlivosťou. Ktorú cestu si radšej vyberáte vy?